„Szkoła pamięta” to akcja, w której kolejny już raz zaangażowała się nasza szkoła.Uczestnicząć w akcji uczniowie odwiedzili i zapalili znicze na grobach mieszkańców zasłużonych dla naszej miejscowości. Zapalając znicze przy pomnikach upamiętniających ofiary wysiedlenia naszej miejscowości uczniowie przypomnieli sobie historię wysiedlenia Wirkowic.
Dnia 27 października uczniowie klas IV-VIII brali udział w wycieczce do Krasnegostawu. Podczas lekcji muzealnej poprowadzonej przez dr. Konrada Grocheckiego- pracownika Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie mieliśmy okazję zapoznać się z niezwykłymi eksponatami, będącymi śladem archeologicznej przeszłości naszego powiatu. Poznaliśmy również bogatą historię Krasnegostawu. Podczas spaceru po mieście odwiedziliśmy „ Klęczące drzewo” – pomnik przyrody, który w 2018 roku wygrał europejski plebiscyt na „Drzewo Roku”. Ostatnim punktem wycieczki był seans filmowy w kinie Morskie Oko gdzie obejrzeliśmy film o niezwykłej przyjaźni Lenki i małego Lwiątka nazwanego Śnieżkiem. W znakomitych humorach w godzinach popołudniowych powróciliśmy do domów.
Sprawozdanie z Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego
Dnia 20.10.2022 r. w Szkole Podstawowej w Izbicy odbył się turniej tenisa stołowego. Turniej był rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych:
Wyniki zawodów:
Kategoria chłopców klas IV- VI:
III miejsce Kapica Mateusz
Duda Hubert
Bida Szymon
Kategoria chłopców klas VII-VIII:
II miejsce Warchoł Szymon
Sowa Dawid
Burak Dawid
Kategoria dziewcząt klas VII-VIII:
I miejsce Mróz Maja
Mróz Julia
Kapica Sandra
Opiekunem uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wirkowicach był nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Pociecha.
Dnia 06.10.2022 r. w naszej szkole została przeprowadzona w obecności pracowników Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie próbna ewakuacja. Opuszczenie szkoły przebiegło bardzo sprawnie, wszystkie osoby przebywające w budynku opuściły go bezpośrednio po alarmowym sygnale dźwiękowym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Kontrolę budynku przeprowadzili strażacy, którzy następnie przeprowadzili dla uczniów pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie pod okiem pracowników PSP w Krasnymstawie mieli możliwość nie tylko nauczyć się ale również poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.
Moduł VI: Świąteczna matematyka
Zadanie 1
W ramach realizacji zadań projektowych w miesiącu październiku obchodzony był XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
W naszej szkole z okazji tego dnia przeprowadzona została kolejna edycja konkursu szkolnego: Mistrz Tabliczki Mnożenia. Konkurs sprawdzał znajomość tabliczki mnożenia w klasach IV-VIII. W każdej z tych klas wyłaniał "mistrza" i "wicemistrza" tabliczki mnożenia danej klasy.
Mistrzowie Tabliczki Mnożenia:
Błażej Zawadzki - kl.III
Amelia Danielak - kl.IV
Amelia Bida - kl.V
Julia Dudek - kl.VI
Damian Wal - kl.VII
Martyna Repeć - kl.VIII
Wicemistrzowie Tabliczki Mnożenia:
Natalia Mróz - kl.III
Nikola Kamińska - kl.IV
Szymon Bida - kl.V
Emilia Świstowska - kl.VI
Ksawery Kamiński - kl.VII
Szymon Warchoł - kl.VIII
Oprócz konkursu nauczyciele matematyki na swoich lekcjach ćwiczyli tabliczkę mnożenia poprzez gry dydaktyczne, zabawy i karty pracy.
Sprawozdanie ze Szkolnego Turnieju Tenisa Stołowego
Dnia 06.10.2022 r. w Szkole Podstawowej w Wirkowicach odbył się turniej tenisa stołowego. Turniej był rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych:
Wyniki zawodów:
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata. Tegorocznym hasłem kampanii było „Wszystkie śmieci są nasze”. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała także na celu uświadomienie uczniom, że rozwiązaniem problemu zanieczyszczania naszej planety nie jest coroczna zbiórka śnieci, lecz zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja śmieci i umiejętne gospodarowanie odpadami.
29 września uczniowie klas II - VIII uczestniczyli w niecodziennych zajęciach edukacyjnych w Lublinie. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach z programowania w Lubelskim Parku Naukowo -Technologicznym.
Warsztaty poprowadził p.Dominik Ściborek - edukator, instruktor, manager w Spice Gears Academy. W drużynie Spice Gears jest od pierwszego dnia, w którym została ona założona. Przez 4 lata był on Driverem, który rywalizował z drużynami z całego świata. Uczestniczył w wielu turniejach informatycznych, między innymi w: Turniejach regionalnych w Windsor, Calgary - Kanada w roku 2016 i 2017, Olimpiadzie robotycznej First Global Challange - USA Waszyngton rok 2017, Dwóch turniejach regionalnych i Off-season w Chinach (Shenzhen i Shanghai) w 2018 roku, Mistrzostwach świata USA Detroit 2018 i 2019, Dwóch turniejach regionalnych Istambul Turcja 2019 i 2020, Olimpiadzie robotycznej w Dubaju 2019.
Warsztaty miały atrakcyjną formę, nowoczesne narzędzia oraz cel: rozwijanie u dzieci szeregu kluczowych kompetencji, np. umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów. Uczniowie uczyli się i bawili świetnie przez dwie godziny, samodzielnie budowali roboty z Lego, wprawiali je w ruch i udoskonalali je.
Po warsztatach z informatyki uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Narodowego na Zamku w Lublinie. Z Panem Przewodnikiem zwiedziliśmy wystawy muzealne, Kaplicę Zamkową i Basztę. Pogoda nam dopisała także mogliśmy wejść również na taras widokowy na baszcie i podziwiać piękną panoramę Lublina. Po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad. Po obiedzie zadowoleni wróciliśmy do domu. Opiekunami na wycieczce były p.Bożena Podolak, p.Danuta Naklicka i p.Renata Bęben.
R.B.
W tym roku szkolnym uczniowie klas IV - VIII biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym (Nie)zwykła Matematyka. W ramach realizacji zadań projektowych w miesiącu wrześniu dzieci z klasy IV wraz z p.Renatą Bęben wykonały karty do gry na wzór kart "Piotruś". Działania realizowane były z Modułu IV: Nie tylko na planszy, zadanie 10.Karty i matematyka. Realizując ten moduł uczniowie powtórzyli działania z rachunku pamięciowego. Karty zostaną zalaminowane i będą pomocą dydaktyczną nie tylko dla tej klasy.
27.09.2022r. w Internetowym Teatrze TVP uczniowie klas I-III obejrzeli spektakl „Wielka zagadka Misia Uszatka" Macieja Wojtyszki w reż. Ewy Piotrowskiej z Teatru Lalek "Arlekin" im. Henryka Ryla w Łodzi.
Fabularny problem jest prosty. Miś Uszatek (Aleksandra Błażejczyk), choć wygląda na scenie tak, jak Miś z dobranocek oglądanych na telewizorze Rubin lub Elektron, całymi dniami nie odrywa nosa od komórki, bo „ma tam grę zaczętą”. Niewiele pomoże tryskający mokrymi łzami Pajacyk Bimbambom (Wojciech Kondzielnik) ani tryskające energią Zajączki (Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska). Nawet rymy Gumowego Słonia (Wojciech Schabowski) okazują się zaklęciami bez magicznego pyłu, bo „niedobrze, oj nieładnie / kiedy ktoś w telefon wpadnie”.
Misiowi jest z tym wyśmienicie , ale źle jest jego przyjaciołom, którzy troszczą się o to, by funkcjonujące latami relacje między nimi nie popsuły się. Lepiej niż w pojedynkę bawić się razem. Potrzeba lekarza, który wyciągnie Uszatka z komórkowych sideł: pozostawał przecież w ich uścisku zbyt długo „To nie była krótka chwilka / Tylko długich chwilek kilka”.
Lekarzem będzie Stary Wróbel (Maciej Piotrowski), który wciągając w spisek grupkę swoich przyjaciół z łąk i lasów, zafunduje Uszatkowi przedziwną grę w podchody. Nagrodą w niej – początkowo nieznaną – będzie ponowny zachwyt pięknem rzeczywistego świata i powrót do grona przyjaciół. „Na hulajnogę zarzucić nogę” – zaćwierka zawadiacko i mądralińsko do Misia i ruszą na spotkanie z przygodą: krową muczącą swojsko, sową, co „lubi sobie siedzieć po dniach”…
Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały spektakl i przeżywały przygody razem z jego bohaterami. Miś Uszatek zrozumiał swój błąd i bajka zakończyła się zwycięstwem nad uzależnieniem od telefonu. Spektakl miał duże walory wychowawcze. aktorzy Arlekina, animujący tu lalki ludzkiej wielkości, skryci za nimi pod czarnym kapturem spełnili swoją rolę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle.
Informacja z wyników konkursu czytelniczego
27.09.2022r P. Renata Jarmosz pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. Anny Platto, której filia znajduje się w budynku naszej szkoły, podsumowała wyniki XIX Edycji Konkursu Czytelniczego ph.. „Ja czytam najwięcej”. Zasady konkursu są proste, wygrywa ten uczestnik, który w ciągu roku szkolnego przeczyta największą ilość książek. Nagrody za tę edycję trafiły do dwóch uczennic klasy II Hanny Dudy i Emilii Wójcik. Zachęcamy uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu.
21 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach chemiczno-fizycznych zorganizowanych przez grupę ZELEKTRYZOWANI. Zajęcia odbyły się pod hasłem ,,Poczuj chemię do fizyki”. Eksperymenty dotyczyły między innymi właściwości wodoru, azotu i helu. Uczniowie zapoznali się z zasadą działania takich pojazdów jak sterowiec i poduszkowiec. Zaprezentowane doświadczenia wszystkim bardzo się podobały, jednak największe wrażenie wywarła prezentacja ciekłego azotu.
W tym roku szkolnym uczniowie klas IV - VIII biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym (Nie)zwykła matematyka.
15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.
Tego dnia w naszej szkole również obchodzono Dzień Kropki. Każdy z uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły miał za zadanie założyć ubranie w kropki, wszyscy zostali również oznaczeni uśmiechniętą kropką. Na lekcjach nauczyciele wykorzystywali motyw kropki realizując treści programowe. Uczniowie pod kierunkiem p.Renaty Jasielskiej wykonali piękne prace plastyczne. Wszystkie ćwiczenia rozwijały wyobraźnię, kreatywność i logiczne myślenie dziecka. Koordynatorami Dnia Kropki w szkole były p.Renata Bęben i p.Renata Jasielska.
Dnia 11.09.2022 r. na stadionie sportowym w Izbicy odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wolności zorganizowany przez gminę Siennica Różana i gminę Izbica . W turnieju udział wzięło 12 drużyn z powiatu krasnostawskiego i chełmskiego z rocznika 2012 i młodsi. Zawody były rozgrywane systemem każdy z każdym w grupie, w późniejszym etapie obowiązywał system pucharowy.
Szkołę Podstawową w Wirkowicach reprezentowali uczniowie:
Wszystkie zespoły biorące udział w turnieju dostały nagrody rzeczowe a 3 najlepsze drużyny dostały puchary i medale. Opiekunami zawodników ze Szkoły Podstawowej w Wirkowicach byli Ewa Olech i Paweł Pociecha.
UWAGA RODZICE
POBIERAJĄCY STYPENDIUM SZKOLNE
PROSZĘ ZGŁASZAĆ SIĘ DO SOO W IZBICY Z POTWIERDZENIEM WYDATKÓW W FORMIE FAKTUR ORAZ PO ODBIÓR DECYZJI.
SIEDZIBA SOO CZYNNA W KAŻDY DZIEŃ ROBOCZY JAK DOTYCHCZAS.
1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Msza święta w naszym kościele parafialnym została odprawiona przez ks. Grzegorza Garbacza, dalsza część uroczystości przeniosła się do budynku szkoły. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu meldunku przez uczennicę klasy VIII – Martynę Repeć, przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli i gości – w osobie p. Moniki Piłat – Sekretarz Gminy Izbica powitała Pani Dyrektor Ewa Olech.
W związku z 83 rocznicą wybuchu II wojny światowej minutą ciszy uczczona została pamięć poległych za wolność Ojczyzny.
W kolejnym punkcie uroczystości p. Dyrektor przekazała najistotniejsze komunikaty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz zapoznała uczniów i rodziców z priorytetami MEN na rok szkolny 2022/2023. Na koniec do uczniów, rodziców i nauczycieli przekazane zostały życzenia zapału i wytrwałości w osiąganiu celów. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.