19 listopada 2018 roku w Zespole Szkół w Izbicy odbył się „Gminny konkurs piosenki żołnierskiej i patriotycznej”. Wśród wykonawców znaleźli się też uczniowie naszej szkoły. Zdobyliśmy dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał zespół uczniów z klasy VI i III w składzie Eryk Repeć, Sandra Kapica, Julia Dudek, Anna Jakimiak, Jakub Tracz i Natalia Usydus. Do konkursu przygotowała grupę p.Małgorzata Repeć. Drugie wyróżnienie zdobyła Iwona Bida z klasy V przygotowana przez p.Renatę Jasielską. Natomiast nasza uczennica z klasy III Sandra Kapica otrzymała nagrodę Rady Rodziców. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za promowanie naszej szkoły.
"Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju."
26 października uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w niecodziennych zajęciach edukacyjnych w Lublinie. Pierwsze warsztaty odbyły się w Muzeum Lubelskim na Zamku. Temat zajęć to Średniowieczny zamek lubelski – jak zbudować rezydencję dla króla i rycerską twierdzę. Zajęcia rozpoczęły się od poznania od środka najstarszego zabytku wzgórza zamkowego – romańskiej wieży obronno- mieszkalnej. Uczniowie mieli również możliwość podziwiać panoramę Lublina z tarasu widokowego na wieży. Następnie grupa zwiedziła Kaplicę Trójcy Świętej. Po zwiedzaniu uczniowie przystąpili do budowania własnych średniowiecznych twierdz w zgodzie z poznanymi wcześniej regułami. Wszyscy bardzo ładnie włączyli się w zajęcia i w miarę mozliwości czasowych wykonali makiety twierdz. Po lekcji historii udaliśmy się w inne miejsce w Lublinie na zajęcia informatyczne. Od 10 do 18 października w całej Europie odbyły się tysiące wydarzeń promujących naukę programowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Z tej to okazji nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Podczas warsztatów uczestnicy przypomnieli sobie Scratch - obiektowy język edukacyjny przeznaczony do nauki podstaw programowania i za jego pomocą tworzyli własne animacje. W drugiej części zajęć uczniowie zobaczyli, że Minecraft to nie tylko gra, ale także świetne narzędzie do nauki przez zabawę. Przy użyciu symbolicznych bloków obrazkowych dzieci przeniosły się w świat różnorodnych misji edukacyjnych pełnych wymagających zadań. Po zajęciach edukacyjnych pojechaliśmy na zasłużony obiad do restauracji w Galerii Handlowej - Tarasy Zamkowe. Po obiedzie zadowoleni wróciliśmy do domu.
R.B.
Dnia 24.10.2018r. w Szkole Podstawowej w Orłowie Drewnianym odbyły się Gminne zawody w badmintona w kategorii chłopców i dziewcząt kl. IV – VI. W turnieju udział wzięły 4 szkoły z terenu Gminy Izbica: Szkoła Podstawowa w Wirkowicach, Szkoła Podstawowa w Tarnogórze, Szkoła Podstawowa w Tarzymiechach i Szkoła Podstawowa w Orłowie Drewnianym.
W kategorii chłopców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Tarzymiechach
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Tarnogórze
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Wirkowicach
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Orłowie Drewnianym
W kategorii dziewcząt:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Orłowie Drewnianym
II miejsce: Szkoła Podstawowa w Tarzymiechach
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Tarnogórze
IV miejsce: Szkoła Podstawowa w Wirkowicach
Szkołę Podstawową w Wirkowicach reprezentowali:
Opiekunem na zawodach był nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Pociecha.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele
Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń dziś składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące.
Jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na naszej polskiej łące.
"Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce.
Za dar najpiękniejszy, za SERCE"
Tymi słowami pragniemy przekazać podziękowania za wielką cierpliwość,
wyrozumiałość i trud włożony w edukację każdej klasy.
Nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły składamy gorące życzenia, radości na co dzień i spełnienia marzeń.
Samorząd Uczniowski
WARSZTATY Z NATIVE SPEAKEREM
23 października 2018r. w KDK w Krasnymstawie, uczniowie klasy VI wzięli udział w niecodziennych warsztatach z native speakerem z Nowego Yorku – Jasonem Levine.
Spotkanie było niezwykłe z wielu powodów: tematyka, forma, ale to jednak osobowość Jasona i jego hip-hopowy sposób w jaki podchodzi do nauczania języka angielskiego od razu sprawiły, że uczniowie weszli natychmiast w interakcje z Amerykaninem.
Uczestniczyliśmy w dwóch sesjach warsztatowych:
- English & Rap: Halloween is coming
- English & Rap: Thanksgiving
That's what's up!
S.R.
Dnia 11 października uczniowie klas III - VIII naszej szkoły w ramach upamiętnienia Rocznicy 100 - lecia Odzyskania Niepodległości odwiedzili stolicę Polski. Pobyt w Warszawie rozpoczęli od zwiedzania PGE Stadionu Narodowego trasą "Piłkarskie emocje". Następnie uczestnicy wycieczki spacerowali po Starym Mieście trasą: Zamek Królewski - Kolumna Zygmunta - Rynek Starego Miasta - Pomnik Bohaterów Warszawy Nike. Po spacerze wszyscy udali sie na obiad do jednej z warszawskich restauracji. Po obiedzie uczniowie klas III - V pojechali zwiedzać Muzeum Kolejnictwa, zaś starsi uczniowie klas VI - VIII zwiedzali w tym samym czasie Muzeum Powstania Warszawskiego. Po pobycie w muzeach w godzinach wieczornych wyjechaliśmy w drogę powrotną. Późnym wieczorem zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domu. Opiekunami na wycieczce były: p.Renata Bęben, p.Renata Jasielska, p.Beata Szewczyk, p.Anna Szuryga.
04 października 2018r. nasza szkoła gościła studentów z Gruzji i Rumunii. Tamta i Ioan przyjechali do Polski na 6 tygodni w ramach programu AIESEC Volunteer. Bezpośrednie spotkanie i wymiany zdań umożliwiły nam poznanie kultur obu krajów, a także były świetną okazją do sprawdzenia siebie w komunikacji w języku angielskim "face to face". Zostały nam zaprezentowane nie tylko walory przyrodnicze państw, ale także zaprezentowano nam tańce, stroje narodowe, ciekawostki geograficzne jak i choćby pismo gruzińskie. Nasi wyjątkowi goście z daleka byli zaskoczeni miłym przyjęciem, a także spersonalizowanymi pamiątkami z symbolami Polski od uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy za wizytę!
W tym roku szkolnym z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na wybór "Najmilszego Chłopaka" z każdej klasy. Wszyscy, którzy lubią tańczyć mieli okazję pobawić się na dyskotece zorganizowanej z tej okazji.
Nasi "najmilsi" wybrani przez koleżanki z klasy:
Wybrani chłopcy otrzymali pamiatkowe dyplomy i drobne upominki.
Gratulujemy!
Z okazji VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia każdy kto chciał miał możliwość na długiej przerwie sprawdzenia swojej znajomości tabliczki mnożenia. "Sprawdzian" przygotowany był tak, że mogły wziąć w nim udział wszystkie dzieci, również te z klas młodszych, które dopiero zaczynają poznawać tabliczkę mnożenia.
W klasach IV - VIII został przeprowadzony mini - konkurs wyłaniający "mistrzów" i "wicemistrzów" tabliczki mnożenia, do konkursu po raz drugi włączyła się klasa III wyłaniając swojego „mistrza”.
klasa III
Mistrz tabliczki mnożenia: Ksawery Kamiński
klasa IV
Mistrz tabliczki mnożenia: Kinga Sowa
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Martyna Repeć
klasa V
Mistrz tabliczki mnożenia: Łukasz Sowa
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Oliwia Kotuła
Klasa VI
Mistrz tabliczki mnożenia: Julia Dudek
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Jakub Tracz
Klasa VII
Mistrz tabliczki mnożenia: Maja Jachorek
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Sebastian Kotuła
Klasa VIII
Mistrz tabliczki mnożenia: Julia Parol
Wicemistrz tabliczki mnożenia: Michał Sowa
Gratulujemy!
25 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Całą akcję obserwowali i koordynowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie. Ewakuacja przebiegła sprawnie i szybko. W nagrodę uczniowie wzięli udział w pokazach strażackich, zapoznali się z budową i wyposażeniem wozu strażackiego oraz dowiedzieli się jak odpowiedzialna jest praca strażaka.
Rajd rowerowy – Wirkowice – Tarzymiechy – Wirkowice
W dniu 20 września 2018 r. odbył się drugi rajd rowerowo-integracyjny klasy V. Uczestniczyli w nim uczniowie wraz z obecną wychowawczynią – p. Sylwią Rudnicką jak i poprzednią wychowawczynią p. Bożeną Podolak.
Wyruszyliśmy o godzinie 8.400 spod szkoły w kierunku Tarzymiechów zatrzymując się po drodze na chwilę by podziwiać Izbicki Przełom Wieprza, który należy do obszaru chronionego Natura 2000. Z każdym kilometrem robiło się coraz cieplej więc w dobrych humorach w niedługim czasie dotarliśmy do „Alpaki Szajówka” w Tarzymiechach. Gospodarz – pan Marek Wróblewski, już na nas czekał by opowiedzieć z pasją i zaangażowaniem o swoim rzadko spotykanym jeszcze w Polsce stadzie. Uczniowie mogli nie tylko dowiedzieć się o hodowli alpak, ale także je nakarmić, pogłaskać czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Poznaliśmy m.in. przywódcę stada, a jednocześnie świeżo upieczonego ojca – Augusto, kilkudniowego Ariela, białego Miśka, czarnego Mańka czy bardzo puchatą Zuzię. Alpaki okazały się bardzo kontaktowe, przyjazne i żądne kontaktu z człowiekiem.
Niestety czas nas już naglił więc po chwili na posiłek regeneracyjny ruszyliśmy w kierunku stajni Państwa Wierzchowskich w Tarzymiechach Pierwszych. Tutaj uczniowie dzięki uprzejmości p. Wierzchowskiej zwiedzili nie tylko stajnię, ale i halę, padok czy siodlarnię w zabytkowym budynku dawnego dworu. Poznaliśmy rasy poszczególnych koni, zasady ich pielęgnacji oraz mieliśmy możliwość głaskania koni , źrebaka i kuca. W zwiedzaniu towarzyszyły nam psy rady Jack Russel terrier, weteranka rodu i młody aportujący Robin, który swoją energią skradł serca wielu z nas.
Ostatnim już punktem naszego rajdu był MPR (Miejsce Przyjazne Rowerzystom) na wschodnim szlaku rowerowym Green Velo w miejscowości Tarzymiechy, gdzie rozpaliliśmy ognisko, odpoczęliśmy i zjedliśmy kiełbaski z grilla nabierając sił do drogi powrotnej. Po grillowym posiłku, pełni sił i z uśmiechem na twarzach ruszyliśmy na rowerach w kierunku szkoły. Miejmy nadzieję, że przed nami wiele wspólnie pokonanych kilometrów i wspólnych wspomnień.
S.R.
Akcja „Sprzątanie świata” ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i poszanowanie zasobów naturalnych. To także zachęta do dbania o środowisko.
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Każda klasa miała wyznaczony teren, który został solidnie wysprzątany. Młodsze dzieci porządkowały teren najbliższy szkole, starsi uczniowie rozeszli się w „cztery strony świata”. Efekty pracy były zadowalające, widać, że każdego roku jest mniej śmieci – to nasz wielki sukces. Jednak upłynie jeszcze wiele czasu, nim wszyscy ludzie zrozumieją, jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.
Dnia 10 września uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami p.R.Jasielską i p.R.Bęben byli na wycieczce edukacyjnej w Lublinie. Pierwszym punktem programu wycieczki był seans "Dywizjon 303. Historia prawdziwa." w Cinema City Lublin - Plaza. Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Następnym punktem programu wycieczki były pokazy fizyczne na UMCS w Lublinie. Pokazy dotyczyły czterech bloków tematycznych: Błękitna planeta, Fizyka latania, Fizyka zabawek i Światło i oko. Po dużej dawce wiedzy z fizyki uczestnicy wycieczki udali sie na obiad do restauracji w Tarasach Zamkowych. Wycieczka była ciekawą lekcją historii i fizyki i podobała się uczniom.
Rok szkolny 2018/2019 rozpoczniemy dnia 3 września tj. poniedziałek uroczystą mszą świętą o godz.8.30 w naszym kościele parafialnym. Następnie przejdziemy do szkoły na dalsze uroczystości.
OBCHODY 75- ROCZNICY WYSIEDLENIA WIRKOWIC
I ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY JUBILEUSZU 100-LECIA NIEPODLEGŁEJ POLSKI
5 sierpnia 2018 roku był dla społeczności Wirkowic i Szkoły Podstawowej w Wirkowicach dniem wyjątkowym. W ramach 100-lecia Niepodległej obchodzonej w całej Polsce w roku 2018 uczniowie również podkreślili swój patriotyzm. Obchodziliśmy Jubileusz 75-lecia wysiedlenia Wirkowic. Organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Izbica i nasza Szkoła Podstawowa w Wirkowicach.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Wirkowicach, której przewodniczył Proboszcz Parafii Ks. kan. Henryk Kozyra. Ksiądz Henryk wygłosił merytoryczne kazanie, w którym oddał hołd wszystkim, którzy walczyli za wolną Polskę.
Był też czas na zabranie głosu przez zaproszonych gości i gospodarza uroczystości. Wójt Gminy Izbica Pan Jerzy Lewczuk przedstawił historię wysiedlenia Wirkowic.
Głos zabrał również Starosta Krasnostawski Pan Janusz Szpak chwaląc nas jako społeczność pamiętającą
o tak ważnej rocznicy i licznie uczestniczącej w patriotycznej uroczystości.
Przewodnicząca Rady Gminy Izbica Pani Wioletta Niedźwiecka w swoim wystąpieniu doceniła starania radnego Sołectwa Wirkowice Pana Bogusława Suszka w organizację rocznicy wysiedlenia wioski i tym samym pamięć o tych tragicznych dla Wirkowic dniach.
Msza zakończyła się poświęceniem i odsłonięciem na budynku kościoła pamiątkowej tablicy Jubileuszu 100-lecia Niepodległej Polski. Aktu tego dokonali Ks. Proboszcz Henryk Kozyra oraz Starosta Krasnostawski Pan Janusz Szpak, Przewodnicząca Rady Gminy Izbica Pani Wioletta Niedźwiecka, Wójt Gminy Izbica Pan Jerzy Lewczuk i mieszkaniec Wirkowic Pan Jachorek.
Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac przed pomnikiem ku czci ofiar wysiedlenia i pomordowanych
w czasie wojny. Złożono wieniec z ramienia Posłanki na Sejm RP Pani Teresy Hałas przez Przewodniczącą Rady Gminy Izbica Panią Wiolettę Niedźwiecką, a kolejny złożył Wójt Gminy Izbica Pan Jerzy Lewczuk. Dalsza część uroczystości odbywała się na placu przed Domem Kultury w Wirkowicach.
Wójt Gminy Izbica Pan Jerzy Lewczuk powitał przybyłych gości. Naszą uroczystość zaszczycili również Dyrektorzy szkół Gminy Izbica z Panią Anną Olech Bartoń Dyrektorem Samorządowego Ośrodka Oświaty
w Izbicy, Wicewójt Gminy Pani Małgorzata Run, radni Gminy Izbica. Obecny był również Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Izbicy Pan Marcin Wojewoda. Licznie przybyli mieszkańcy Wirkowic i ościennych wsi.
Część oficjalną jubileuszowego spotkania zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów SP w Wirkowicach. Uczniowie w tym publicznym występie podkreślili wartości patriotyczne i historyczne ważne dla każdego prawdziwego Polaka. Promowali również szkołę oraz własne umiejętności recytatorskie i muzyczne. Galowy strój, szkolne tarcze i patriotyczne rekwizyty dopełniły niecodziennego występu.
Z wiązanką pieśni partyzanckich wystąpiły także dzieci i młodzież z zespołu muzycznego działającego przy Domu Kultury w Tarnogórze, przygotowanego przez instruktora Pana Antoniego Drzewieckiego.
Na zakończenie uroczystości Strażacka Orkiestra Dęta pod batutą Kapelmistrza Pana Czugały zaprezentowała pieśni patriotyczne, które nucili uczestnicy spotkania.
Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii.
Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie na zawsze w pamięci wszystkich uczestników…
UWAGA UCZNIOWIE SP W WIRKOWICACH!
OD ŚRODY TJ. 08.08. br. OD GODZ. 10°° PANI ANETA CZOCHROWSKA (PRACOWNIK) ZAPRASZA WSZYSKICH CHĘTNYCH NA ZAJĘCIA
DO WIEJSKIEGO DOMU KULTURY W WIRKOWIACH.
ZASADY KORZYSTANIA I UCZESTNICTWA W ZAJĘCIACH POZNACIE
NA MIEJSCU.
MIŁEGO SPĘDZANIA WAKACYJNEGO CZASU!
Dziękujemy Pani Dyrektor, wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły za troskę o nasz wszechstronny rozwój. Za nami wiele miesięcy nauki, przed nami dwa miesiące odpoczynku. Życzymy wszystkim udanych wakacji, aktywnego odpoczynku i wielu wspaniałych przeżyć, które pozostaną niezapomniane.
Ruszajmy więc w upragnioną wędrówkę śladami lata!
Zarząd Samorządu Uczniowskiego
19 czerwca 2018r. Szkoła Podstawowa w Tarzymiechach zorganizowała
X Gminny Turniej Piłki Nożnej .
W turnieju wzięło udział 5 drużyn z klas I-III. Rozegrano mecze każdy z każdym. Wygraliśmy dwa mecze z pięknym wynikem 3:0 i 2:0, niestety pozostałe zakończyły się porażką naszej drużyny. Zdobyliśmy III miejsce w klasyfikacji drużynowej i wróciliśmy z pucharem, a nasz zawodnik zdobył puchar dla Najlepszego Gracza X edycji Turnieju. Ten zaszczytny tytuł zdobył Dudek Bartłomiej. Cała drużyna walczyła z poświęceniem o zdobycie goli i jesteśmy z siebie dumni.
Dla wszystkich był przewidziany poczęstunek. Do domu wracaliśmy we wspaniałych humorach.