_______  ,,  _______

Istnieją tylko dwa dni w roku,

w których nic nie może być

zrobione.

Jeden nazywamy wczoraj,

a drugi jutro.

Dzisiaj jest właściwy dzień,

aby kochać, wierzyć i żyć w pełni.

_____  ,,  _______

D A L A I     L A M A

P E D A G O G  S Z K O L N Y      mgr Anna Poźniak

Drodzy Rodzice i Uczniowie

Nadrzędnym zadaniem pedagoga szkolnego jest udzielanie   pomocy uczniom  znajdującym się w trudnej sytuacji szkolnej, rodzinnej, dbanie o właściwy rozwój dzieci i młodzieży i w tym celu podejmowanie działań wychowawczych, opiekuńczych, profilaktycznych, zaradczych.

Do zadań PEDAGOGA SZKOLNEGO należą m. in.:

• Rozpoznanie indywidualnych potrzeb, trudności i niepowodzeń uczniów
  • Zapobiegać i rozwiązywać sytuacje konfliktowe wśród uczniów
  • Określać formy i sposoby udzielania pomocy uczniom, pedagog szkolny wydaje opinie i zalecenia dotyczące stymulowania rozwoju lub pokonywania przez uczniów trudności rozwojowych, wyrównywania luk w nauce
  • Współpracuje z Poradniami Psychologiczno - Pedagogicznymi w zakresie konsultacji
    metod i form pomocy udzielanej uczniom oraz w zakresie specjalistycznej diagnozy
    w indywidualnych przypadkach
  • Organizuje i prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, na które zapraszam uczniów posiadających opinie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, oraz mających trudności w czytaniu i pisaniu
  • Współpracuje z wychowawcami, nauczycielami
  • Prowadzi zajęcia integracyjne, wychowawcze, prozdrowotne, profilaktyczne, itp.
  • Szczególnie ważnym zadaniem mojej pracy jest współpraca z rodzicami (rozmowy, konsultacje ułatwiające rozwiązywanie trudności wychowawczych w rodzinach i życiu szkoły)

Uczniu, zwróć się do pedagoga gdy:
• czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny
• nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem
• masz problemy rodzinne, w nauce
• chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem
• chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób
• masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić
Zwróć się także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.

Rodzicu zwróć się do pedagoga, gdy:
-niepokoi Cię zachowanie dziecka
-zauważasz u dziecka problemy w uczeniu się
-chcesz porozmawiać o dziecku i twoich z nim relacjach
-potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania
-masz pytania dotyczące wyników w nauce i funkcjonowania Twojego dziecka w szkole
-masz pytania i nie wiesz do kogo zwrócić się po pomoc
-znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.

Zakres zadań pedagoga jest zapisany w ustawie.

Wszelkie zadania i funkcje, prawa i obowiązki pedagoga szkolnego określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 7 stycznia 2003 roku. Dotyczy ona zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach i innych placówkach publicznych. Zapisy jasno wskazują na niesienie pomocy uczniom jako celu nadrzędnego w zawodzie pedagoga szkolnego.