,,WSPIERAMY SIĘ” – DZIEŃ PROFILAKTYKI
9 listopada naszą szkołę odwiedził pan Sławek Pyrko – praktyk, terapeuta uzależnień, muzyk, współpracujący z wieloma wykonawcami m.in. z F.B.I. BLUES BAND, KASĄ CHORYCH, BLUESFERAJNĄ, MARKIEM PIEKARCZYKIEM. Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Wspieramy się” - nasz gość w formie monologu przeplatanego utworami własnymi poruszył trudne i ważne tematy dla współczesnej młodzieży. Zwrócił uwagę na problem przemocy rówieśniczej w szkołach, nasilającego się zjawiska uzależnień od telefonów komórkowych i Internetu. Opowiadał również o zagrożeniach wynikających z sięgania po dopalacze, alkohol oraz inne szkodliwe substancje. Wystąpienie Pana Sławka dotyczyło także braku prawidłowej komunikacji, nadużywania wulgaryzmów, cyberprzemocy oraz manipulacji medialnej. W prelekcji wzięli udział uczniowie klas 5-6 oraz 7-8. Wzbogacenie spotkania o śpiew, grę na ustnej harmonijce i gitarze niewątpliwie przykuło uwagę młodzieży i zmusiło do głębokiej refleksji nad trudnymi tematami poruszonymi podczas wykładu.
29.10.2021r klasy I-II uczestniczyły w drugiej lekcji pt. „Magiczny las” z III edycji akcji „Dzieci uczą rodziców”. Podczas lekcji dzieci poszerzyły wiedzę o mieszkańcach lasu, poznały kilka popularnych gatunków drzew, które występują w polskich lasach, a także nabyły wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno. Poszerzyły również i utrwaliły wiedzę o mieszkańcach i roślinności, która występuje w polskich lasach oraz omówiły zasady przebywania w środowisku, które jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Zaciekawienie tematem było duże, dzieci dopytywały o inne zwierzęta i rośliny. Z wielkim zainteresowaniem wykonywały zadania: kolorowały według instrukcji, łączyły kropki i kolorowały obrazek, liczyły zwierzątka na obrazku, szukały różnic. Lekcja bardzo się spodobała.
29 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „ Szkoła pamięta”. Wirkowice to miejscowość, w której zachowały się ślady związane z historią. Aby kultywować pamięć o przeszłości, został zorganizowany rajd historyczno-patriotyczny do miejsc ważnych dla naszej miejscowości. Podczas rajdu uczniowie odwiedzili miejsce, w którym znajdował się dworek. Obecnie znajduje się tam obelisk poświęcony dawnemu właścicielowi Wirkowic - Wojciechowi Wołoskiemu, przedwojennemu konsulowi RP, który zginął z rąk okupanta w czasie wysiedlenia. Nasza miejscowość została wysiedlona 5 sierpnia 1943 roku. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń mieszkańcy ufundowali pomnik w 50-tą rocznicę , który znajduje się przy kościele parafialnym oraz pomnik w 70-tą rocznicę wysiedlenia, który znajduje się przy Szkole Podstawowej w Wirkowicach.
W czasie rajdu uczniowie odwiedzili także te miejsca przypominając historię dawnych wydarzeń. Kontynuując akcję „ Szkoła pamięta” 29 października uczniowie w czasie pobytu na cmentarzu parafialnym zapalili znicze na grobach osób zasłużonych dla naszej miejscowości. Uczniowie pamiętali o grobie Wojciecha Wołoskiego , Józefa Repcia – dowódcy oddziałów AK i BCH na naszym terenie, Jana Kusiaka – dyrektora i budowniczego szkoły oraz Janiny Petli – nauczycielki matematyki. Klasy I-III zapaliły znicze pod pomnikami upamiętniającymi wysiedlenie Wirkowic i ofiary II wojny światowej.
W dniu 28.10.2021 r. uczniowie klas I-III obejrzeli transmisję iTEATRU, pt. „TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW” z Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Autorem spektaklu jest Jan Wilkowski, w reżyserii Katarzyny Kawalec. Barwny, zabawny spektakl dla najmłodszej widowni, z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami. Miś Tymoteusz zaprasza do swojego świata. A świat to pełen wiosennej, rozkwitającej przyrody, rozśpiewanych ptaków, budzącego się życia. I właśnie w tej wspaniałej aurze na drodze małego Niedźwiedzia pojawia się ogromny kłopot. Znajduje on porzucone jajeczko, którego żaden ptak nie zgadza się wysiedzieć. Jak Tymoteusz spróbuje wybrnąć z tarapatów, w których się znalazł? Opowieść pokazuje, że nawet mały miś może stać się odpowiedzialnym za kogoś jeszcze mniejszego od siebie. W bardzo ciepły i mądry sposób uczy najmłodszych empatii. Tymoteusz łamie zasady rządzące lasem, aby pomóc wykluć się pisklaczkowi, a tym samym daje piękną lekcję miłości tym, którzy chcieli trzymać się utartych praw i zapomnieli na chwilę o współczuciu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądali przygody Tymka, przeżywali jego emocje. Za miesiąc kontynuacja naszego internetowego „wyjścia do teatru”.
Notatka z lekcji pierwszej „Moje zęby”
W ramach IX edycji Programu edukacyjno – profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem”
W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o systematyczną pielęgnację jamy ustnej, dlatego Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się Uśmiechem”. Jego IX edycja Akcja potrwa od 18 października 2021 do 30 kwietnia 2022 r. Uczestnicy programu „Dziel się Uśmiechem” biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli współpracujących z Oddziałami PCK, których celem jest wykształcenie u dzieci nawyków dbania o zdrowie.
W klasach I-II w dniach 20.10.2021r. i 22.10.2021r. została przeprowadzona pierwsza lekcja w ramach IX edycji programu edukacyjno – profilaktycznego „Dziel się Uśmiechem”. Uczniowie klas I-II zdobywali wiedzę dotyczącą zasad dbania o zęby w towarzystwie wyjątkowych bohaterów: Superwiewiórki oraz Superdentystki Alicji. Postacie będą towarzyszyć uczniom w czasie kolejnych lekcji i pomogą poznać 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów poprzez łamigłówki i gry edukacyjne. Tematem pierwszej lekcji były „ Moje zęby”. Uczniowie zapoznali się z budową zębów i ich rodzajami, wspólnie omówili rolę i funkcję zębów. Podkreślono rolę zdrowych zębów w codziennym życiu. Na zajęciach były wykorzystane metody aktywne m.in. Słoneczko i Burza mózgów, eksperymenty, obserwacje przy pomocy lusterek oraz ciekawe zagadki i zadania z zeszytu ćwiczeń. Zajęcia dostarczyły wiele ciekawych treści , ale były też inspirujące dla dzieci. Widoczne było zaciekawienie tematem, ale i radość z uczestnictwa w lekcji. Czekamy na kolejne zajęcia .
W dniu 15.10.2021r w Szkole Podstawowej w Izbicy odbył się drużynowy turniej tenisa stołowego. Zawody były rozgrywane w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wyniki zawodów przedstawiają się następująca:
Kategoria I chłopcy młodsi klasy IV-V:
Szkołę Podstawową w Wirkowicach reprezentowali:
Kategoria II dziewczęta młodsze klasy V-VII:
Szkołę Podstawową w Wirkowicach reprezentowali:
Kategoria III chłopcy starsi klasy VII-VIII:
Szkołę Podstawową w Wirkowicach reprezentowali:
Opiekunem na zawodach był nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Pociecha.
Szanowni
Nauczyciele i Pracownicy
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
pragnę złożyć wszystkim życzenia
pomyślności, wytrwałości,
cierpliwości w pracy
z dziećmi i młodzieżą
oraz wielu sukcesów w pracy zawodowej
i życiu osobistym.
Życzę również, aby zdarzające
się trudności i przeszkody
nie odbierały motywacji do pracy,
ale hartowały i wzmacniały do działania!
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
Wirkowice, 14 października 2021 r.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – „ Baśnie i legendy z całego świata”
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa.
Hasło tegorocznych obchodów to: „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała akcję ,,Czytamy w bibliotece legendy i baśnie z różnych stron świata”, uczniowie czytali wybrane baśnie i legendy oraz wykonywali rysunki baśniowych bohaterów. Promocja święta bibliotek odbyła się również poprzez zorganizowanie kiermaszu książek we współpracy z księgarnią drugi tom. Dzieciaki bardzo chętnie odwiedzały bibliotekę.
Dzień Gier Planszowych to coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października. Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, alternatywą dla telewizji, komputera, smartfona. Nie tylko bawią, ale rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji, zasad fair play oraz właściwego funkcjonowania w grupie.
Mając to na uwadze, we wtorek 12 października z inicjatywy p.Renaty Bęben w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Gier Planszowych. Tego dnia nauczyciele na swoich lekcjach zachęcali do nauki przedmiotu poprzez gry w planszówki. Na matematyce w klasie III, V i VI dzieci miały okazję ćwiczyć sprawność rachunkową poprzez układanki schubitrix, grę w kości – mnożenie i matematyczne drzewo. W klasie pierwszej i drugiej podczas wybranych lekcji oraz przerw, każdy mógł zagrać w wybraną przez siebie grę z kolegami w klasie. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się nie tylko różnego rodzaju gry planszowe, ale także domino, bierki, warcaby czy też puzzle. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną mówiącą o historii gier planszowych. W pierwszej klasie odbył się też turniej warcabowy, który wygrała Lenka Sadowska.
To był przyjemny, radosny dzień, podczas którego dzieci przekonały się, że istnieje dobra zabawa bez gier komputerowych, a gry planszowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Dnia 6 października uczniowie z klas IV - VIII wraz z p.Renatą Bęben i p.Bożeną Podolak pojechali na wycieczkę do Lublina. Pierwszą atrakcją wyjazdu były zajęcia w Centrum Zabaw dla Dzieci LEOPARK. W sali zabaw największą atrakcją była jazda samochodzikami. Po szaleństwach w centrum zabaw uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Wsi Lubelskiej. W muzeum mieli okazję obejrzeć wieś i miasteczko z przeszłości, Wśród eksponatów uczniowie zobaczyli chałupę przeniesioną z Tarnogóry. Po wyczerpującym spacerze po muzeum nadszedł czas na obiad. Po obiedzie wszyscy zadowoleni wrócili do Wirkowic.
W dniu 8.10.2021r w Szkole Podstawowej w Wirkowicach odbył się rajd pieszy szlakiem ogólnopolskim ,,GREEN VELO’’ Wirkowice-Ujazdów-Wirkowice. W rajdzie udział wzięło 16 uczniów z klas IV-VI. Celem rajdu było poznanie ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy naszej szkoły. Odwiedziliśmy park w którym dawniej znajdował się zabytkowy dworek.
Przeprowadzone zajęcia podczas rajdu miały poprawić sprawność i kondycję fizyczną uczniów.
Opiekunami podczas rajdu byli nauczyciele wychowania fizycznego Pani Dyrektor Ewa Olech i p.Paweł Pociecha.
W dniu 7.10.2021r w Szkole Podstawowej w Wirkowicach odbył się Szkolny turniej tenisa stołowego.
W zawodach wzięło udział 25 osób z klas IV-VIII (chłopcy+dziewczęta). Zawody odbyły się w 3 kategoriach wiekowych:
1 kategoria-chłopcy klasy IV-V
2 kategoria-chłopcy klasy VI-VIII
3 kategoria-dziewczęta klasy IV-VIII
Wyniki turnieju:
Chłopcy IV-V
1 miejsce - Dawid Sowa - kl.V
2 miejsce - Filip Warchoł - kl.V
3 miejsce - Kacper Krakowiak – kl.V
Chłopcy VI-VIII
1 miejsce - Łukasz Sowa - kl.VIII
2 miejsce - Jakub Repeć - kl.VIII
3 miejsce - Szymon Warchoł – kl.VII
Dziewczęta IV-VIII
1 miejsce - Julia Mróz - kl.VI
2 miejsce - Oliwia Kotuła - kl.VIII
3 miejsce - Sandra Kapica – kl.VI
Turniej zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Pani Dyrektor Ewa Olech i p.Paweł Pociecha.
W klasie V uczniowie rywalizują w konkursie klasowym na zdobycie jak najlepszych ocen w danym miesiącu. Walczą o puchar przechodni. Po pierwszym miesiącu nauki I miejsce z największą liczbą ocen bardzo dobrych otrzymała Emilia Świstowska, II miejsce - Dawid Sowa. Największą ilość ocen dobrych zdobył Kacper Krakowiak.
Gratulujemy!!!
Wraz z początkiem roku szkolnego 2021/2022 w naszej szkole rozpoczęły się „Dni prewencji”. Zapoczątkowało je spotkanie z policjantem sierżantem sztabowym p.Krzysztofem Kitą. Jego celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do szkoły i z powrotem. P. Policjant przypomniał dzieciom zasady poruszania się w ruchu drogowym, zachęcał dzieci do korzystania z elementów odblaskowych i podkreślił ich znaczenie na drodze. Przypomniał numery alarmowe łącznie z numerem 112. Zaznaczył też, że dzwonić pod niego należy wyłącznie w nagłych sytuacjach, kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie. Są to np. pożary, wypadki drogowe czy przypadki użycia przemocy. Spotkanie poruszyło też tematykę bezpiecznego internetu i bezpiecznych zachowań przy spotkaniach z nieznajomymi.
Dni Prewencji to szersza akcja edukacyjna, która problematykę bezpieczeństwa porusza w ciągu całego roku szkolnego. W akcję wpisują się też działania klasy I w zakresie Klubu Bezpiecznego Puchatka czy zajęcia w ramach akcji„ Dzieci uczą rodziców” . Zrealizowana została pierwsza lekcja „ Bezpieczny uczeń” w klasach młodszych.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie w pierwszy piątek października.
W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klasy IV i VII zmagali się z tabliczką mnożenia na wesoło grając w grę dydaktyczną „Matematyczne łapki”. Jak się okazało, nie wystarczyła sama znajomość tabliczki mnożenia, trzeba było wykazać się także refleksem i spostrzegawczością. Klasy V, VI i VIII ćwiczyli tabliczkę mnożenia poprzez gry dydaktyczne: w kości, wykreślankę, memory i układanki.
Z okazji X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w klasach III - VIII został przeprowadzony szkolny konkurs wyłaniający "mistrzów" i "wicemistrzów" tabliczki mnożenia.
Mistrz Tabliczki Mnożenia:
Kl.III – Nikola Kamińska
Kl.IV – Mateusz Kapica
Kl.V – Dawid Sowa
Kl.VI – Ksawery Kamiński
Kl.VII – Kinga Sowa
Kl.VIII – Oliwia Kotuła
Wicemistrz Tabliczki Mnożenia:
Kl.III – Łukasz Mróz
Kl.IV – Szymon Bida
Kl.V – Kacper Krakowiak
Kl.VI – Sandra Kapica
Kl.VII – Szymon Warchoł
Kl.VIII – Daniel Burak
Gratulujemy!
30 września 2021 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Chłopcy, którzy tego dnia zdecydowali się na założenie krawata lub muchy wzięli udział w losowaniu Certyfikatu Szczęściarza uprawniającego do ochrony przed jedną oceną niedostateczną z dowolnego przedmiotu. Szansę można wykorzystać do końca roku szkolnego. Szczęśliwym posiadaczem certyfikatu został Filip Warchoł z klasy V. Samorząd Uczniowski przygotował również słodki upominek dla każdego chłopca. Obchody Dnia Chłopaka upłynęły w miłej i sympatycznej atmosferze.
W każdej klasie dziewczynki przygotowały różne niespodzianki dla swoich kolegów.
W klasie I przy pomocy Rodziców dziewczynki zorganizowały swoim kolegom „Dzień Chłopaka”. Na początek wręczyły im przygotowane niespodzianki i złożyły życzenia. Następnie odbyły się zabawy integracyjne, w których bohaterami byli chłopcy. Był to bardzo wesoły i udany dzień.
Najlepsi chłopcy w klasie! Jesteście mądrzy i optymistyczni! Takimi hasłami zapisanymi na klasowej tablicy zostali powitani chłopcy z drugiej klasy. Dziewczynki złożyły życzenia i wręczyły chłopcom upominki. Mateusz i Błażej autentycznie się ucieszyli z faktu, że koleżanki pamiętały o ich święcie. Słodki upominek był zakończeniem miłego dnia. Dzień Chłopaka minął w przemiłej atmosferze.
Chłopcy z klasy VI otrzymali od swoich koleżanek z klasy i wychowawczyni drobne upominki. Wspólna zabawa na grach funtronica była dopełnieniem tego święta.
W klasie VIII koleżanki z klasy sprawiły swoim kolegom okazję by przeżyć go w nietypowy sposób organizując Escape Room. Chłopcy podążając za wskazówkami i rozwiązując poszczególne zadania (np. "znajdź miejsce, gdzie widać cały świat" czy "podejdź do miejsca gdzie najbardziej nie lubisz przebywać" itp.) trafili na klucz. Po otwarciu drzwi do pokoju zagadek mieli ostatnie zadanie do wykonania - odnaleźć swoje prezenty. W czasie poszukiwań za drzwiami, uczennice rozkładały słodkie upominki na ławkach kolegów. Chłopcy, odnajdując krawaty wraz z dedykowanymi im osobiście tekstami powrócili do klasy odnajdując słodycze.
Chłopcom, w dniu ich święta życzymy spełnienia marzeń i uśmiechu każdego dnia :)
O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. O tym, że czytanie łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, nie trzeba nikogo przekonywać. Na temat korelacji nawyku codziennego czytania z wydłużeniem życia człowieka, a także poprawy kondycji emocjonalnej oraz zachowywania lepszej ogólnej sprawności umysłowej każdy wie. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni oraz wzbogacanie słownictwa. Natomiast głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy 29.09.2021r. To święto skierowane jest przede wszystkim do dzieci.
W naszej szkole obchody Dnia Głośnego Czytania były znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki oraz promocji czytelnictwa. Akcję głośnego czytania dla klas 1 – 3 rozpoczęli trzecioklasiści, którzy głośno odczytali bajkę pt. ,,Dzielny ołowiany żołnierz”. Natomiast młodsi koledzy z klasy II zaprezentowali fragmenty poezji. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat poznanych historyjek. Po wspólnym wysłuchaniu bajek uczniowie klas I – III udali się do biblioteki, aby wypożyczyć książki i kontynuować głośne czytanie w domach.
Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok.
Dnia 29.09.2021 r. w klasach 1-2 odbyła się 1 lekcja pt. „Bezpieczny uczeń” w ramach III Edycji Akcji „Dzieci uczą rodziców”.
W czasie lekcji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat zasad przechodzenia przez jezdnię, przypomnieli rodzaje znaków drogowych, omówili wspólnie zasady zachowania podczas zabaw na placu zabaw czy podczas korzystania z internetu. W czasie prezentacji poruszono też zagadnienie noszenia odblasków. Prezentacji towarzyszyły wierszyki tematyczne „Tadek przechodzi przez jezdnię” i „Sygnalizacja świetlna” oraz opowiadanie „Przygoda Leosia z odblaskami”. Dzieci wykonywały zadania związane z tematem- kolorowanie obrazka z odblaskami, labirynt oraz numery alarmowe do uzupełnienia. Otrzymały też zadanie do wykonania w domu . Praca nad zadaniami sprawiła dzieciom wiele radości, a jednocześnie utrwaliła zasady bezpieczeństwa.