UWAGA RODZICE
DZIECI SIEDMIOLETNICH ROCZNIK 2014
I SZEŚCIOLETNICH ROCZNIK 2015
Z OBWODU SZKOŁY W WIRKOWICACH I SPOZA OBWODU
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wirkowicach informuje, że prowadzi nabór dzieci do klasy pierwszej na rok szkolny 2021/2022.
Dzieci siedmioletnie rozpoczynają naukę obowiązkowo.
Dzieci sześcioletnie mogą rozpocząć naukę w klasie pierwszej na wniosek rodziców, pod warunkiem, że uczęszczały do przedszkola/oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021.
Wnioski dla dzieci sześcioletnich rocznik’2015 - zał nr 2 i karty zgłoszeń dzieci siedmioletnich’2014 - zał nr 1, które po raz pierwszy idą do szkoły proszę składać w szkole do dnia 31 marca 2021 r. Dokumenty – zał nr 1 i zał nr 2 do pobrania w wersji papierowej znajdują się również w budynku szkoły.
Podczas nauki zapewniony jest bezpłatny dowóz dzieci do szkoły powyżej 3 km od miejsca zamieszkania oraz płatny dla zainteresowanych. Organizowane są dodatkowe zajęcia kreatywne i wyrównawcze. Po zajęciach edukacyjnych do czasu odwozu czynna jest świetlica szkolna. Dożywianie w postaci drugiego dania organizowane jest w formie cateringu i finansowane przez GOPS w Izbicy dla uczniów kwalifikujących się oraz odpłatnie dla chętnych do dożywiania.
Serdecznie zapraszam wszystkie sześcio i siedmiolatki do macierzystej szkoły w Wirkowicach!
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021/2022
i Oferta szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/22
01 marca 2021
Wkrótce absolwenci szkół podstawowych staną przed wyborem dalszej drogi kształcenia; jak przygotować uczniów i ich rodziców do rekrutacji oraz gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie – to temat konferencji prasowej Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Ministra Edukacji i Nauki, która odbyła się 1 marca br. w Lublinie w formule on-line. Tego samego dnia na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Lublinie został udostępniony informator o szkołach ponadpodstawowych opracowany we współpracy z dyrektorami szkół i doradcami zawodowymi, dający również możliwość szczegółowego zapoznania się z przygotowaną ofertą danej placówki, np. przez odbycie wirtualnego spaceru czy obejrzenie udostępnionych filmów.
Funkcjonujemy w warunkach pandemii – nie ma możliwości organizacji targów edukacyjnych czy dni otwartych, aby zainteresowani uczniowie mogli nie tylko poznać propozycje programowe placówki, do której aplikują, ale również zobaczyć i lepiej poznać samą szkołę – mówiła kurator Teresa Misiuk. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na formułę, która pozwala na dokonanie wyboru nie tylko na podstawie analizy profili kształcenia, zawodów, rozszerzeń programowych czy języków obcych w wybranych szkołach, ale również poznania tych placówek dzięki udostępnionym przez nie filmom, zdjęciom i prezentacjom.
Znaczenie takiego narzędzia dla absolwentów szkół podstawowych i wspierających ich w wyborze szkoły rodziców docenił Minister Edukacji i Nauki. Świadomy wybór szkoły jest kluczowy, warunkuje nie tylko dalszą ścieżkę kształcenia, ale i przyszłą zawodową ścieżkę ucznia – podkreślił minister Przemysław Czarnek. Ważnym założeniem ostatniej reformy systemu oświaty było m. in. wzmocnienie znaczenia kształcenia zawodowego. Cieszymy się, że uczniowie coraz częściej decydują się na wybór techników i szkół branżowych, dlatego ważne jest, aby pełna oferta tych szkół, znajomość zawodów, w których kształcą oraz wymagań, które musi spełniać kandydat, jest tak istotna. Dla wszystkich uczniów i ich rodziców przygotowany przez Kuratorium Oświaty w Lublinie informator to cenne narzędzie pomagające w podjęciu najlepszej decyzji podczas zbliżającej się rekrutacji.
Informator wraz z harmonogramem rekrutacji jest dostępny na stronie głównej KO w Lublinie pod adresem https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php
Uczeń i rodzic mają również możliwość zapoznania się z ważnymi kryteriami wyboru szkoły przygotowanymi przez doradcę zawodowego – informacje powyższe (prezentacja „Wspieram, nie wybieram”) można znaleźć w zakładce „Rekrutacja” – „Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021/2022” pod adresem https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=11090
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021/2022
25 lutego 2021
Terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez kuratora oświaty.
Najważniejsze informacje
Podstawa prawna
Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000139401.pdf
Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów na rok szkolny 2021/2022, na semestr pierwszy klas I publicznych szkół policealnych, publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół dla dorosłych na terenie województwa lubelskiego.
Prezentacja "Kryteria wyboru szkoły ponadpodstawowej z perspektywy rodzica/opiekuna" pt: Wspieram, nie wybieram 2021 przygotowana przez Pania Iwonę Lipiec doradcę zawodowego w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, konsultanta ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Informator o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022
Zarządzenie nr 24/2021 Lubelskiego Kuratora Oświaty w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty
W związku z kolejnym R O Z P O R Z Ą D Z E N I EM MI N I S T R A
E D U K A C J I I NAUKI
zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1
Klasy I-III kontynuują naukę stacjonarnie
z zachowaniem obowiązujących Procedur organizacji pracy Szkoły Podstawowej w Wirkowicach
w czasie reżimu sanitarnego w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
oraz
ogranicza się funkcjonowanie szkoły
w trybie stacjonarnym
w czasie od 01 marca 2021 r. do 14 marca 2021 r.
w zakresie dotyczącym klas IV-VIII.
Klasa VIII kontynuuje konsultacje grupowe
na terenie szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem. W ramach tych konsultacji odbędą się próbne testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty. O terminach w/w testów informuje
wychowawca klasy.
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
„Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe
obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy
antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.”
„….jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”
„1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie rozstrzelanych zostało siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. ta data obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego ze Zrzeszenia WiN, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych organizacji, którzy stanęli do walki z komunistycznym reżimem. Ich liczbę szacuje się na 120-180 tys. osób. Ostatnim z tych, którzy walczyli z komunistami był sierż. Józef Franczak, zamordowany w październiku 1963 r. W tych dniach w całym kraju ma miejsce wiele inicjatyw upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych. Wiele z nich podejmowanych jest przez środowiska narodowe. W Warszawie środowiska narodowe organizują kolejny już Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.”
"Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. ... jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…)."
Dziękuję Sandrze Kapicy, Kacprowi Dudkowi, Ksaweremu Kamińskiemu, Damianowi Walowi za wyszukanie i przesłanie informacji dotyczących Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”.
Wychowawca klasy 5
XVIII POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Życie i twórczość Marii Konopnickiej”
regulamin_XVIII_kon_plast__2021.pdf
Regulamin XIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Przemocy mówię NIE” - Zamość 2021
W związku z kolejnym R O Z P O R Z Ą D Z E N I EM MI N I S T R A
E D U K A C J I I NAUKI
zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1
Ogranicza się funkcjonowanie szkoły
w trybie stacjonarnym
w czasie od 15 lutego 2021 r. do końca miesiąca
w zakresie dotyczącym klas IV-VIII.
Klasy I-III uczą się w systemie stacjonarnym.
Klasa VIII kontynuuje konsultacje grupowe
na terenie szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W naszej szkole z okazji DBI p.Danuta Naklicka i p.Renata Bęben przeprowadziły zajęcia warsztatowe dla uczniów klas I - III. Dzieci przypomniały sobie na co należy zwracać uwagę korzystając z internetu, na jakie zagrożenia mogą napotkać. Uczniowie chętnie słuchali, włączali się w rozmowę i rozwiązywanie łamigłówek, rebusów.
W naszej szkole został zamontowany „Magiczny Dywan Funtronic”.
Jest to multimedialne urządzenie edukacyjne zawierające w sobie komputer, projektor i zestaw czujników ruchu. Pakiet Edu został opracowany w oparciu o Metodę Funtronic, która zakłada łączenie nauki i zabawy oraz zawiera elementy rywalizacji.
Pakiet składa się z kilkudziesięciu gier i zabaw edukacyjnych dla uczniów w różnym wieku, rozwijając motorykę dużą poprzez różnorodność ćwiczeń ruchowych i koordynacyjnych. Dodatkowo został zakupiony pakiet karty rowerowej i specjalistyczny pakiet rewalidacyjny.
Wyświetlany na podłodze obraz tworzy wirtualny magiczny dywan, po którym poruszają się gracze i przenoszą się w fantastyczny świat przygód.
„Magiczny Dywan” został zakupiony szczególnie z myślą o uczniach wymagających specjalnej organizacji nauki, ponieważ usprawnia pracę właśnie z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ukierunkowuje ich uwagę na treści edukacyjne, stymuluje zmysły wzroku i słuchu, wspiera uczniów
w osiąganiu lepszych wyników w nauce. Program stymulowania rozwoju funkcji wyrównawczych wykorzystuje nowoczesne narzędzia edukacyjno-terapeutyczne i jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod terapii i wspierania rozwoju dziecka.
Po raz pierwszy Magiczny Dywan przetestowali uczniowie z klasy III. Jak widać na zdjęciach zabawa była wspaniała, pełna ruchu i radości. Szerokie spektrum zastosowań sprawia, że zabawa nigdy się nie nudzi.
W związku z kolejnym R O Z P O R Z Ą D Z E N I EM MI N I S T R A
E D U K A C J I I NAUKI
zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1
Klasy I-III kontynuują naukę stacjonarnie
z zachowaniem obowiązujących Procedur organizacji pracy Szkoły Podstawowej w Wirkowicach
w czasie reżimu sanitarnego w związku
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
oraz
ogranicza się funkcjonowanie szkoły
w trybie stacjonarnym
w czasie od 01 lutego 2021 r. do 14 lutego 2021 r.
w zakresie dotyczącym klas IV-VIII.
Klasa VIII kontynuuje konsultacje grupowe
na terenie szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem. W ramach tych konsultacji odbędą się próbne testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty. O terminach w/w testów informuje
wychowawca klasy.
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
W roku 2021 Światowy Dzień Śniegu przypadł na 17 stycznia (niedziela)
Jazda na sankach, nartach, lepienie bałwana, wojna na śnieżki - pomysłów na to, by fajnie spędzić Światowy Dzień Śniegu jest bardzo dużo. Akcja ma na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale i edukacji związanej ze śniegiem.
Śnieżne ciekawostki:
Zima dopisała, mamy śnieg i nasi uczniowie ten dzień spędzili również na wesołych zabawach na świeżym powietrzu.
„W Światowym Dniu Śniegu byliśmy na sankach na podwórzu, mama woziła nas, a później my mamę. Próbowałem ulepić bałwana, ale śnieg nie chciał się kleić. Chciałem zrobić igloo, ale było za mało śniegu. Rzucaliśmy się śnieżkami i bawiliśmy się na śniegu z naszą suczką Śnieżką.” – Ksawery Kamiński, kl.5
Dziękuję p.Justynie Jagodzie, p.Agacie Warchoł, p.Katarzynie Dudek, p.Marioli Kamińskiej oraz uczniom: Iwonie Bidzie i Hubertowi Popikowi za udostępnienie zdjęć.
Opiekun SU Renata Bęben
Wyróżnienia dla naszych uczniów!
W październiku Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ogłosiła konkurs plastyczny pod tytułem „ Kiedy wirus za oknem, ja zostaję w domu”. Został już on podsumowany. Ośmiu uczniów naszej szkoły otrzymało nagrody za udział w konkursie. Uczennica kl.VI Martyna Repeć uzyskała III miejsce, natomiast pozostali uczniowie otrzymali dyplomy i drobny upominek za udział. Byli to: Amelia Bida kl.III , Szymon Bida kl.III , Julia Dudek kl.IV, Oliwia Kotuła kl.VII, Iwona Bida kl.VII, Anna Jakimiak kl.VIII, Julia Dudek kl.VIII.
Gratulujemy!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz uzyskania tytułu laureata!
W związku z kolejnym R O Z P O R Z Ą D Z E N I EM MI N I S T R A
E D U K A C J I I NAUKI
zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1
Klasy I-III wracają do nauki stacjonarnej
z zachowaniem obowiązujących Procedur organizacji pracy Szkoły Podstawowej w Wirkowicach w czasie reżimu sanitarnego w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Wznowione są dowozy i dożywianie dla klas I-III.
Ogranicza się funkcjonowanie szkoły
w trybie stacjonarnym
w czasie od 18 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r.
w zakresie dotyczącym klas IV-VIII.
Klasa VIII kontynuuje konsultacje grupowe
na terenie szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W naszej szkole był to zawsze czas szczególny – piękna choinka na korytarzu, świąteczne dekoracje w klasach, kolędy i wspólne spotkanie, żeby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia. W tym roku tego wszystkiego nie ma. Ale tradycja, to tradycja. Zamiast uroczystego apelu – prezentacja. Jej autorami są uczniowie poszczególnych klas wspierani przez rodziców /dziękujemy/ oraz nauczyciele. Oglądając i słuchając poczujmy, że jesteśmy razem.
https://view.genial.ly/5faaec48316b3b0cf52deae0/presentation-boze-narodzenie
W związku ze zmianami prawa oświatowego dokonuje się również zmian
w dotychczasowych szkolnych terminach organizacji roku szkolnego 2020/2021 i przekazuje niezwłocznie Uczniom i Rodzicom:
- ferie zimowe trwają na terenie całego kraju od dnia 4 stycznia 2021 r. do dnia 17 stycznia 2021 r.,
- zmienia się dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych z dnia 3 i 4 stycznia 2021 r. na dzień 29 i 30 kwietnia 2021 r.,
- koniec pierwszego semestru ustala się na dzień 12 lutego 2021 r.,
- termin półrocznej klasyfikacji ustala się na dzień 15 lutego 2021 r.,
- termin podania uczniom i rodzicom pisemnej informacji o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi (ndst) ustala się do dnia 11 stycznia 2021r.,
- termin podania uczniom i rodzicom pisemnej informacji
o przewidywanych/proponowanych ocenach klasyfikacyjnych za pierwsze półrocze ustala się do dnia 29 stycznia 2021r.,
- termin zebrania z rodzicami semestralnej „wywiadówki” ustala się na dzień 17 lutego 2021 r.
- termin zimowej przerwy świątecznej w dniach 23 - 31 grudnia 2020 r. nie ulega zmianie.
Dyrektor szkoły
Ewa Olech
Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland” z siedzibą w Lublinie w załączeniu przesyła dla naszej szkoły bezpłatne materiały dot. edukacji prawnej dla dzieci i młodzieży.
Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się.
EDUKACJA_PRAWNA-Dla_Dzieci_i_Mlodziezy-TEMAT_Jestem_Dzialam_w_Internecie-SP_Wirkowice.pdf
W trosce o dobro dzieci Rzecznik Praw Dziecka zainicjował przedsięwzięcie stanowiące jedną z możliwości odpowiedzi na potrzeby dzieci i młodzieży zmagających się z kryzysem psychicznym –
całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania – 800 12 12 12
i dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów. Bezpieczny czat internetowy prowadzony jest na stronie - https://brpd.gov.pl/sos-czat/.
Podejmując kontakt za pośrednictwem tych dwóch kanałów komunikacji dziecko uzyskać może natychmiastowe wsparcie, podzielić się swoimi przeżyciami i wspólnie ze wspierającą osobą dorosłą zastanowić się nad rozwiązaniem swoich problemów.
W związku z kolejnym R O Z P O R Z Ą D Z E N I EM MI N I S T R A
E D U K A C J I I NAUKI
zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1
ogranicza się funkcjonowanie szkoły
w trybie stacjonarnym
w czasie od 09 listopada 2020 r. do 3 stycznia 2021 r.
w zakresie dotyczącym wszystkich klas I-VIII
Dyrektor szkoły
Ewa Olech